Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy
Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i sposoby wychodzenia z uzależnienia. Nałóg narkomanii to jeden z najtrudniejszych nałogów w polskim społeczeństwie, a jego pełne wyleczenie wymaga wielu wyrzeczeń i zmiany stylu życia. Jak przy każdym uzależnieniu, także w przypadku narkomanii, najważniejsze jest wsparcie osób bliskich. Etapy leczenia uzależnienia od narkotyków:- proces detoksykacji;- zachowanie trzeźwości;- profilaktyka przeciwko nawrotom uzależnienia;- współpraca z bliskimi.
Samo leczenie możemy podzielić na poszczególne typy:
- Typ wspólnotowo-resocjalizacyjny – to leczenie odbywające się w specjalistycznych ośrodkach, gdzie osoby uzależnione żyją we wspólnotach. Tutaj najważniejsze jest wsparcie psychiczne innych osób oraz może się zintegrować ze wszystkimi i razem wychodzić z nałogu.
- Typ medyczny – ten typ leczenia w głównej mierze polega na zażywaniu środków farmakologicznych, zaleconych przez lekarza prowadzącego.
- Typ duchowy – to dość kontrowersyjny sposób leczenia uzależnień od narkomanii nie każdy w niego wierzy, polega on na leczeniu chorej duszy.
- Typ łączony – tutaj łączy się ze sobą kilka typów leczenia, dla osiągnięcia najlepszych efektów i wyjścia z nałogu. Ten typ leczenia jest najskuteczniejszy i w większości przypadków pozwala chorym wyjść z głębokiego uzależnienia od narkotyków.
Jakie są oznaki uzależnienia od narkotyków?
Jeżeli chodzi o najbardziej rozpoznawalne oznaki uzależnienia, to można do nich zaliczyć nagłą zmianę w zachowaniu i wyglądzie osoby uzależnionej. Kolejnym ważnym aspektem jest izolacja się od rodziny i dawnych znajomych. Często dochodzi do zwolnienia z pracy, drastycznego obniżenia wyników w nauce, o czym bliscy dowiadują się zbyt późno. Uzależnienie od narkotyków wiąże się z potrzebą posiadania większych pokładów finansowych, dlatego nierzadko uzależnieni zadłużają się w parabankach, sprzedają wszystkie cenne rzeczy z domu. Jeżeli dana osoba jest uzależniona od dłuższego czasu, możemy także zauważyć objawy fizyczne, takie jak chudnięcie, bezsenność, agresja, apatia oraz wszystkie rodzaje lęków czy fobii.
Jak przebiega leczenie narkomanii?
Prawie w każdym przypadku osoba uzależniona od narkotyków i poddawana leczeniu, trafia do specjalistycznego ośrodka, gdzie zapewniona jest całodobowa opieka, a wykwalifikowani lekarze i inni pracownicy dbają, aby uzależniony nie miał kontaktu z poprzednim środowiskiem i narkotykami. Cały proces leczenia rozpoczyna się zazwyczaj od odtrucia, czyli tak zwanego detoksu.
W tym kroku leczenia eliminuje się wszystkie trujące substancje z organizmu osoby uzależnionej. Rozpoczynając proces leczenia od odtrucia, zmniejszamy także okres głodu narkotycznego oraz inne objawy jakie występują podczas samowolnego odstawienia narkotyków. Detoks pod okiem specjalisty, to seria specjalistycznych leków, dzięki którym organizm łatwiej znosi odstawienie. Samo leczenie możemy podzielić na trzy rodzaje: leczenie stacjonarne krótko, średnio i długoterminowe, z czego każdy z nich jest uzależniony od stopnia zaawansowania uzależnienia.
Najkrótsze leczenie stacjonarne jest polecane osobom silnym i pozostającym w nałogu nie długi czas. Nigdy nie wiadomo jednak do końca, czy leczenie nie będzie zbyt krótkie. Leczenie stacjonarne średnioterminowe trwa średnio od 6 do 8 miesięcy. Najdłuższy proces to leczenie stacjonarne długoterminowe, które może trwać nawet dwa lata. W każdym ze wspomnianych przypadków zapewniona jest opieka medyczna i psychologiczna, a w zależności od stopnia uzależnienia, chory otrzymuje dodatkowe wsparcie i możliwość leczenia w ośrodku zamkniętym. Wszystkie terapie są związane z zażywaniem środków farmakologicznych oraz długotrwałym wsparciem psychologicznym, które w przypadku uzależnienia od narkotyków jest niezmiernie ważne.
Po zakończeniu leczenia, osoba uzależniona powinna zapisać się do grupy wsparcia dla Anonimowych Narkomanów, aby stale monitorować swój stan psychiczny i fizyczny i mieć wpływ na podejmowanie właściwych decyzji.
Może to Ci się spodoba
Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz
W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest
Inauguracja „Bezpiecznych Wakacji 2017” z sądeckimi policjantami
Bezpieczne Wakacje 2017 uważamy za otwarte! Takim okrzykiem w minioną sobotę (24 czerwca), zainaugurowano rozpoczynające się wakacje. Festyn na płycie rynku odbył się z udziałem sądeckich policjantów, którzy promowali zasady
„Handel ludźmi”
W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej
W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań
Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki
Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!